اطلاعاتی در مورد چگر مرغ

جگر مرغ منبع غنی از آهن، روی، نیاسین و ویتامین ب12 است و مصرف آن برای پیشگیری و درمان کم خونی مفید است. ترمیم بافت‌ها و سلول‌های بدن، کمک به رشد و تقویت حافظه از فواید جگر مرغ است. توصیه ما به شما این است که در صورتی از جگر مرغ مصرف نمائید که از نحوه پرورش و سلامت مرغ مطمئن باشید.
.....


ارزش غذایی و خواص درمانی جگر مرغ بسیار بالا می‌باشد. با این وجود بایستی در مصرف آن احتیاط نموده و از زیاده‌روی در مصرف آن و غذاهای تهیه شده با آن خودداری نمود. در این مطلب برخی از مهمترین فواید جگر مرغ و موارد احتیاطی مصرف آن گردآوری شده است. با ستاره همراه باشید.

اطلاعاتی در مورد چگر مرغ


فواید جگر مرغ (طبیعت و خواص درمانی)

طبع جگر مرغ بومی گرم و تر است. برخی از مهمترین فواید درمانی آن عبارتند از:
 • جگر مرغ حاوی آهن و اسید فولیک فراوان است و به ساخت و بازسازی سلول‌های قرمز خون کمک می‌کند؛ به شکلی که بهترین منبع غذایی برای پیشگیری و درمان کم خونی است.
 • مصرف جگر مرغ به رشد کودکان کمک می‌کند و باعث افزایش نیروی بدنی می‌شود.
 • جگر مرغ حاوی مقادیر بالایی اسید فولیک است و از این رو به پیشگیری از نقایص مادرزادی جنین و تقویت باروری کمک می‌کند. 
 • جگر مرغ همچنین منبع برای ویتامین ب1 است و نقش اساسی برای ترمیم بافت‌ها و سلول‌های بدن و پوست دارد.
 • تقویت دندان‌ها، لثه و کمک به استحکام استخوان‌ها از دیگر فواید جگر مرغ (به دلیل وجود مقادیر بالای فسفر در آن) است.
 • جگر مرغ در تقویت اعصاب و کمک به عملکرد بهتر آن موثر است. همچنین مصرف این ماده غذایی در تقویت نیروی حافظه و افزایش تمرکز و تعادل مفید است.
 • مصرف این ماده غذایی به دلیل داشتن فیبر فراوان به سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند.
 • جگر مرغ حاوی مقادیر بالایی پروتئین است و مصرف آن به رشد بدن کمک می‌کند. قرار دادن جگر مرغ در رژیم غذایی کودکان در حال رشد بسیار مفید بوده و به رشد بهتر آنها کمک می‌کند.
 • جگر مرغ سرشار از انواع ویتامین‌های گروه ب است و مصرف آن باعث افزایش انرژی و نشاط می‌شود و دردرمان افسردگی موثر است.
 • همانند آنچه در مورد خواص جگر سیاه گفتیم، جگر مرغ نیز دارای ویتامین آ است که به بهبود و تقویت بینایی کمک می‌کند.

فواید جگر مرغ چیست؟

ارزش غذایی جگر مرغ

جگر مرغ سرشار از پروتئین، اسید آمینه‌های ضروری و عناصر غذایی مورد نیاز بدن به ویژه آهن و روی، ویتامین ب12 و ب9 (اسید فولیک) است. چربی موجود در جگر از نوع اشباع و میزان اسیدهای چرب امگا ۶ آن بیش از امگا ۳ است. از همین رو زیاده‌روی در مصرف آن (بیش از یک یا دو بار در ماه) ممکن است باعث بروز التهابات بافتی در افراد مستعد شود. در زیر جدول ارزش غذایی در 100 گرم جگر مرغ آورده شده است.

جدول ارزش غذایی جگر مرغ
مواد و محتویاتمقدار در 100 گرم
کالری۱۵۶ کیلوکالری
پروتئین۲۲٫۹ گرم 
ویتامین B12۴۵ میکروگرم
نیاسین
۰.۱۶ میلی گرم
پتاسیم۳۰۰ میلیگرم
منیزیوم۲۳ میلیگرم
آهن۱۱٫۳ میلیگرم
مس۳٫۸ میلیگرم
چربی۷٫۱ گرم
کلسترول ۳۹۰ میلیگرم
ویتامین B6
۰/۵۴۹ میلیگرم


مضرات جگر مرغ (موارد احتیاطی و منع مصرف)

مصرف جگر مرغ برای مبتلایان به بیماری‌های قلبی عروقی، چربی خون بالا و نقرس مضر است. با توجه به اینکه امروزه در مرغداری‌ها غالبا از آنتی‌بیوتیک و مواد هورمونی استفاده می‌شود، متخصان تغذیه توصیه می‌کنند از مصرف سنگدان، دل و جگر مرغ پرهیز شود. به طورکلی اندام‌های داخلی بدن دام‌ها و طیور، محل اجتماع، تصفیه و فیلترکردن مواد ورودی به بدن آن‌ها‌ست، لذا دارو‌های مصرفی، فلزات سنگین مانند سرب و کادمیوم، مواد آنتی بیوتیک، هورمون‌ها و انگل‌های ورودی به بدن آن‌ها از این اندام‌ها عبور می‌کند و از این حیث مصرف آ‌ن‌ها دارای محدودیت است.
ذکر این نکته ضروری است که این مواد حتی با پختن نیز به طور کامل از جگر خارج نمی‌شوند و نمی‌توان اطمینان داشت که پختن جگر بتواند آن را از آلودگی پاک نماید. بنابراین چنانچه قصد دارید از فواید جگر مرغ بهره ببرید، مرغ را از محل‌های مطمئن که از نحوه تغذیه و پرورش آن مطلع هستید، تهیه کنید.

گروه سلامت ستاره

مهناز پیرزاده

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 9 اسفند 1396    | توسط: mehdi shoosh    | طبقه بندی: دانستنی ها،     | نظرات()