اگرچه هموروئید شایع‌ترین علت خونریزی خوش خیم بخش تحتانی دستگاه گوارش است، اما دراکثر موارد برای رد بدخیمی‌ها باید بررسی‌های بیشتری صورت گیرد
دکتر فخرالسادات انارکی فلوشیپ جراحی کولورکتال و عضو هیات علمی بیمارستان طالقانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هشدار نسبت به خونریزی‌های دستگاه گوارش گفت: متاسفانه بیماران و در مواردی همکاران هر خونریزی دستگاه گوارش را به هموروئید نسبت می‌دهند حال آنکه علل متفاوتی برای خونریزی دستگاه گوارش می‌توان متصور شد. 
..... انارکی افزود: اگرچه هموروئید(Hemorrhoid) شایع‌ترین علت خونریزی خوش خیم بخش تحتانی دستگاه گوارش است، اما دراکثر موارد برای رد بدخیمی‌ها باید بررسی‌های بیشتری صورت گیرد. پولیپ‌ها، کانسرهای کولورکتال، بیماری‌های التهابی روده (کولیت‌ها) از علل مهم خونریزی‌های دستگاه گوارش است؛ بنابراین خونریزی‌های بخش تحتانی دستگاه گوارش را باید جدی گرفت. 

بارها شاهد بودیم که بیمار به فرض ابتلاء به هموروئید و خونریزی از مقعد مدتها تحت درمان بوده، اما پس از انجام کولونوسکوپی(Colonoscopy) ساده پزشک متوجه ابتلای بیمار به کانسرکولون شده است. این بافت در بخش انتهایی روده و درکانال مقعد قرار دارد و به تعداد ۳ تا ۴ بالشتک عروقی عمل دفع را تسهیل می‌کند، اما این بافت طبیعی (بالشتک‌ها) گاهی از محل خود جابجا و به خارج مقعد هدایت می‌شوند.


دکتر انارکی با اشاره به وجود علل متفاوت بروز هموروئید گفت: مهم‌ترین علت، دفع مدفوع خشک است و یا هر عامل افزایش فشار داخل شکم نظیر بارداری، برداشتن وزنه سنگین و... می‌تواند به بیماری هموروئید منجر شود. در دوران بارداری(pregnancy) به علت تغییرات هورمونی و ترشح پروژسترون فرد مستعد ابتلا به یبوست می‌شود که هموروئید را بدتر می‌کند.

عضو هیات علمی بیمارستان آیت ا... طالقانی در تعریف یبوست تصریح کرد: اگر فردی در دو ماه اخیر دو علامت زور زدن زیاد به هنگام دفع، دفع مدفوع خشک، دفع مدفوع تکه تکه، دفع کمتر از ۳ بار در هفته، احساس گرفتگی و انسداد در محل خروجی مقعد حین دفع، احساس عدم تخلیه کافی حین دفع، کمک گرفتن از دست برای تخلیه مدفوع و یا استفاده از شیاف و تنقیه برای تخلیه روده را داشته باشد، می‌توان گفت به یبوست(Constipation) مبتلا است.

دکتر انارکی کم تحرکی روده‌ بزرگ را یکی از علل یبوست دانست وگفت: این این کم تحرکی می‌تواند به صورت اولیه و بدون علت باشد که از آن به عنوان " اینرسی کولون" یاد می‌شود و یا ممکن است ثانویه بوده و ابتلا به برخی بیماری‌ها در رأس آن دیابت و کم کاری تیروئید باشد.

وی مصرف یکسری داروها از جمله داروهای قلبی، ترکیبات آهن و کلسیم و برخی داروهای کنترل فشارخون و داروهای اعصاب را از علل ثانویه ابتلا به عارضه یبوست برشمرد و افزود: در بروز یبوست نحوه‌ تغذیه و شیوه زندگی هم موثر است. مصرف اندک فیبر و مایعات و زندگی کم تحرک از علل آن است بعنوان مثال بهترین زمان دفع ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پس از صرف صبحانه است، اما افراد به علت درگیری‌های شغلی وعده‌ صبحانه را در محل کار صرف و بهنگام اجابت مزاج از تخلیه‌ روده خودداری می‌‌کنند و به علت باقی ماندن در بخش انتهایی مدفوع خشک می‌شود. 

فاکتورهایی سبب بروز تغییر در ساختمان بخش انتهایی روده می‌‌شود که از آن جمله می‌توان به استرس، اضطراب، مشکلات روحی روانی و اختلال در حرکات عضلات کف لگن و مقعد اشاره کرد که از علائم آن احساس دفع در حالت طبیعی اما عدم توانایی در تخلیه روده است. فرد به مدت طولانی در دستشویی می‌نشیند، اما قادر به تخلیه نیست. این سندرم بعلت ایجاد تغییراتی در ساختمان بخش انتهایی روده است مثل افتادگی روده، پرولاپس رحمی، رکتوسل و... می‌تواند از علل آن باشد.


فلوشیپ جراحی کولورکتال با بیان اینکه ۱۲ تا ۲۷ درصد افراد جامعه به عارضه‌ یبوست و ۱۰ تا ۱۵ درصد به هموروئید دچارند، ادامه داد: شدت بیماری هموروئید به چهار درجه تقسیم می‌شود، در گرید یک هموروئید فرد فقط به خونریزی مقعدی دچار است و دفع خون روشن و یا قطره قطره دارد. 

درگرید ۲ پاکه‌های هموروئیدی به هنگام زور زدن به خارج مقعد هدایت می‌شود که البته این برجستگی پس از دفع خودبخود به سرجای خود برمی‌گردد. در گرید ۳ این پاکه‌ها خودبخود برنمی‌گردد و با دست جا می‌افتد و در گرید ۴ پاکه کاملاً خارج و به داخل هدایت نمی‌شود.

دکتر انارکی با بیان اینکه برای درمان هموروئید باید عارضه‌ یبوست را درمان کرد، ادامه داد: در ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد می‌توان با اصلاح فاکتورهای موثر نظیر اصلاح شیوه‌ زندگی و تغذیه یبوست و متعاقب آن هموروئید را درمان کرد و استفاده از شیاف‌ها و یا پمادهای آنتی‌هموروئید همگی نوعی لوبریکانت (نرم کننده) و مسکن محسوب می‌شوند و نقش کمکی دارد.

گفتنی است درمانگاه جراحی کولورکتال روزهای سه شنبه هرهفته در شیفت صبح واقع در درمانگاه های تخصصی و فوق تخصصی بیمارستان طالقانی فعال می باشد. 
شفا آنلاین

نوشته شده در تاریخ شنبه 14 بهمن 1396    | توسط: mehdi shoosh    | طبقه بندی: پزشکی،     | نظرات()