۱۰ ترفند برای یادگیری سریع زبان خارجه در منزل

سرویس سبک زندگی فردا؛ بشیر قلی‌زاده سرچشمه: شاید شما هم تلاش زیادی کرده‌اید که علاوه بر زبان مادری که از اجداد به ارث برده‌اید، یک زبان دیگر را نیز بیاموزید و در این راه با مشکلات بسیار زیادی از جمله؛ کلاس‌های متعدد، نبود زمان کافی و بعضا نداشتن حوصله برای فراگیری یک زبان جدید روبرو […]

 شاید شما هم تلاش زیادی کرده‌اید که علاوه بر زبان مادری که از اجداد به ارث برده‌اید، یک زبان دیگر را نیز بیاموزید و در این راه با مشکلات بسیار زیادی از جمله؛ کلاس‌های متعدد، نبود زمان کافی و بعضا نداشتن حوصله برای فراگیری یک زبان جدید روبرو شده‌اید. در این یادداشت توصیه‌هایی برای فراگیری هر چه بهتر زبان خارجه حتی بدون آنکه مجبور باشید، به کلاس‌های آموزشی و بعضا پرهزینه بروید، بتوانید بعد از مدتی با یک زبان دیگر صحبت کنید. در ادمه با این راهکارها آشنا می‌شوید.  ۱۰ ترفند برای یادگیری زبان خارجه در خانه 
۱. هدفی برای آموختن یک زبان جدید پیدا کنید
این که هدفتان برای فراگیری یک زبان جدید چیست کاملا واضح است. اگر شما هدفی برای یاد گیری یک زبان جدید نداشته باشید، در نتیجه انگیزه‌ای برای یادگیری ندارید. داشتن هدف به شما کمک می کند تا انگیزه‌تان برای یادگیری در دراز مدت کم نشود. اینکه شما یک فرد انگلیسی باشید و با فرانسوی صحبت کردن بخواهید انگلیسی زبانان را تحت تاثیر قرار دهید، اصلا هدف درستی نیست. اما اگر قصدتان از فراگیری یک زبان، شناسایی مردمان آن کشور باشد این خود موضوع دیگری است. مهم‌ترین بخش برای یادگیری زبان بعد از انتخاب آن شروع کردن کار است. می‌توانید به خودتان بگویید که من می‌خواهم این زبان را به اندازه توانم یاد بگیرم، چرا که به همین اندازه می‌خواهم از فراگیری زبان جدید بهره‌مند شوم.
۲. پیدا کردن یک همراه
متی شخصی بود که به برادر دوقلویش چند زبان خارجی آموخت. این دو وقتی ۸ سال سن داشتند، اولین زبان خارجی خود را که یونانی بود آموختند. متی و مایکل راز موفقیت خود را اینگونه بیان کردند:«ما دارای انگیزه فراوانی بودیم که هنوز هم چنین انگیزه‌ای در وجودمان است. ما به یکدیگر فشار می‌آوردیم به نحوی که اگر من از برادرم بیشتر زبان یاد می‌گرفتم، بینمان حسادت به وجود می‌آمد. برادرم پس از حسادت سعی می‌کرد، وجود من را تحمل کند. شاید به خاطر دوقلو بودمان بود» اگر شما از نعمت برادر و یا خواهری اینچنینی محروم بودید. برای ماجراجویی خود می‌توانید به دنبال هر نوع  شریکی باشید که در این کار به شما کمک کند تا مجبور باشید به یک رقابت سالم تن داده، و تلاش بیشتری برای یادگیری یک  زبان جدید انجام دهید. وی در ادامه می‌گوید:«من فکر می‌کنم این یک روش عالی برای درک و فراگیری یک زبان است. چرا که شما کسی را دارید که بتوانید با او صحبت کنید. این خود یک ایده برای یادگیری زبان است».
۳. صحبت کردن با خود
اگر کسی را برای صحبت کردن ندارید، صحبت کردن با خودتان هیچ مشکلی به وجود نمی‌آورد. توجه داشته باشید صحبت کردن با خودتان، با یک زبان دیگر می‌تواند بهترین راه برای یادگیری یک زبان جدید باشد. این خود یک تمرین فوق‌العاده برای فراگیری زبان است. اگر شما همیشه بتوانید از آن بهره ببرید. مزیت این روش آن است که شما در هر زمان که اراده کنید، می‌توانید از آن بهره ببرید. این روش می‌تواند به شما کمک کند تا ذهن‌تان برای حفظ و یادگیری زبان دیگر آماده شود و اگر قرار باشد با کسی صحبت کنید، آمادگی این کار را از قبل در شما ایجاد شده است.  
۴. حفظ انگیزه
اگر با توجه به کتاب‌های درسی و آموزشی مکالمه کنید، احتمال زیاد هدف خود را از دست می‌دهید. صحبت کردن با مردم فرایند یادگیری را در شما آسان می‌کند. شما یک زبان را یاد می‌گیرید تا بتوانید از آن استفاده کنید. قرار نیست این یادگیری فقط برای خودتان باشد. هدف از یادگیری زبان کاربرد آن در عموم و زندگی روزمره است. این بدان معنی است که شما می‌خواهید با یادگیری یک زبان خارجی در خاج از کشور با مردم تعامل داشته باشید. یادگیری یک زبان خارجه لزوما برای سفر کردن به خارج از کشور نیست. به طور مثال شما در کشورتان در یک رستوران یونانی غذای یونای سفارش می‌دهید و یا به واسطه همین زبان می‌توانید برای خود اشتغال زایی کنید.
۵. از آن لذت ببرید
شما می‌توانید با استفاده از یک زبان جدید برای خود خلاقیت به وجود بیاورید. به طور مثال شما می‌توانید با نوشتن و ضبط آهنگ یونانی خودتان را مشغول کنید. حتی می‌توانید به برخی دیگر از راه‌های سرگرم کننده برای تمرین زبان آموزی رو بیاورید؛ نوشتن شهر، بازی رایانه و صحبت کردن، این‌ها هم می‌توانند گزینه‌هایی برای تقویت در زبان آموزی شما باشد. اگر شما نتوانید راهی را برای سرگرم کردن خود بیابید به احتمال زیاد نمی‌توانید قدم چهارم را دنبال کنید.
۶. یادگیری مانند بچه
این حرف بدان معنا نیست که وقتی برای غذا خوردن به رستوران می‌روید مثل بچه‌ها احوال تلخی کنید که این غذا را می‌خورم و یا آن غذا را نمی‌خورم. اما بهتر است یاد بگیرید که بچه‌ها چگونه برای یادگیری تلاش می‌کنند. این ایده که کودکان از بزرگسالان به طور ذاتی بهتر یاد می‌گیرند کاملا ثابت شده است. تحقیقات جدید هنوز نتوانسته است پیوند مستقیم بین سن و میزان یادگیری  را پیدا کند، اما آنچه که مشخص است، بچه‌ها قدرت یادگیری بهتری دارند. بچه‌ها اگر اشتباهی را مرتکب شوند، بعد از مدتی سعی می‌کنند تا به روشی درست آن کار را یاد بگیرند این خود می‌تواند برای ما نیز الگو باشد که اگر چیزی را به اشتباه یادگرفته‌ایم، سعی کنیم به فکر اصلاح آن باشیم. کلمه «من نمی‌دانم» و «نمی‌توانم» را از زندگی خود دور کنید. هرگاه ما بگوییم که فلان کار را نمی‌دانم و یا نمی‌توانیم انجام دهیم، این خود باعث می‌شود، دیگر میلی برای یادگیری نباشد. بچه‌ها برای اینکه ثابت کنند که بزرگ شده‌اند، دست به هر کاری می‌زنند تا به شما ثابت کنند که توانایی آن کار را دارند. ناامید نمی‌شوند و شما هم می‌توانید از این انگیزه درس بگیرید و آن را در مسیر درست خرج کنید.
۷. از منطقه راحتی خود را فاصله بگیرید
تمایل به انجام اشتباه به این معنی است که شما آمادگی آن را دارید که در موقعیت‌های بالقوه شرم آور قرار گیرید و این موضوع می‌تواند ترسناک باشد اما این تنها راه توسعه و بهبود در انجام کاری است. مهم نیست که چقدر یاد گرفته‌اید، شما باید با انواع صحبت کردن‌ها آشنا شوید. با غریبه‌ها به یک روش صحبت می‌کنید، به جهت‌ها توجه کنید، در سخنرانی‌ها سعی کنید شوخی کنید، همچنین شما به وسیله زبان، غذا سفارش می‌دهید. شما اغلب این کارها را انجام می‌دهید. با این کارها دامنه فراگیری شما بزرگتر می‌شود و شما راحتر در چنین محیطی می‌توانید صحبت کنید و به راحتی می‌توانید در موقعیت‌های جدید قرار بگیرید. در ابتدای یادگیری زبان ممکن است، شما با مشکلاتی چون؛ تلفظ، نحوی درست گرامر و چیدمان آن در جمله و حتی سخنرانی کردن، روبرو شوید. اما مهمترین چیز این است که این گونه احساس را توسعه دهید. هر زبان مادری احساس زبان خود را بیان می‌کند و این اساسا چیزی است که زبان مادری را می‌سازد. شرط اصلی این است که آیا می‌توانید زبان خود را به شکی جدی از زبانی که قرار است یاد بگیرید در بیاورید. 
۸. گوش دادن
قبل از صحبت کردن باید یاد بگیرید که گوش کنید. هر زبانی را که برای اولین بار می‌شنوید، برای‌تان عجیب و غریب است، اما هرچه بیشتر این زبان جدید با گوشتان آشنایی داشته باشد فهم آن برای شما آسانتر خواهد شد و این سبب می‌شود که راحت درست بتوانید صحبت کنید. یادتان باشد که ما می‌توانیم هر چیزی را تلفظ کنیم، حتی اگر در تمام طول عمر خود آن را نشنیده باشیم، فقط کافیست کلماتی را که تلفظ‌شان سخت است را چندین بار بشنویم تا برای ما عادی شود. بهترین راه برای تسلط بر هر زبانی به طور مداوم شنیدن آن است. اگر گوش دادن ما همراه با آن کلمه در ذهن همراه باشد، می‌تواند به کمک‌مان بیاید. باید توجه داشته باشید که هر صدایی در بخش خاصی از دهان به وجود می‌آید. در کدام موارد از گلو و لب‌ها برای صدا مورد نظر استفاده می‌کنیم. توجه به این نکات می‌تواند در یادگیری تلفظ‌های مشکل به کارتان بیاید.
۹. نگاه کردن
زبان‌های مختلف با روش‌های متفاوتی از زبان، لب‌ها و گلو ایجاد می‌شود. تلفظ به همان اندازه که فیزیکی است، می‌تواند ذهنی نیز باشد. یک راه که ممکن است عجیب و غریب به نظر برسد، این است که؛ با دقت کامل به کسی که حرف می‌زند نگاه کنیم و وقتی حرف‌ها از زبانش جاری می‌شود، دقت کنیم که با چه صدایی عنوان می‌شود. سپس سعی کنید آن صدا را تا آنجا که ممکن است، تقلید کنید. ممکن است این کار در ابتدا دشوار باشد اما شما خواهید توانست از این مشکل عبور کنید. این چیزی است که خیلی هم  آسان است، فقط کافیست تمرین کنید تا در این زمینه ماهر شوید. اگر شما نمی‌توانید اشخاصی را به طور زنده بیابید و به تقلید از صحبت کردن آنها بپردازید. استفاده از فیلم‌های خارجی یک جایگزین بسیار مناسب برای این کار است.
۱۰. خودتان را درگیر کنید
شما به خودتان وعده یادگیری یک زبان خارجه داده‌اید؟ و به خودتان می‌گویید آیا راهی مناسب برای یادگیری وجود دارد؟ متی یک رویکرد ۳۶۰درجه‌ای دارد. وی می‌گوید:«بدون توجه به ابزارهای یادگیری که هر روز استفاده می‌کنید، بسیار مهم است که زبان جدیدتان را هر روز تمرین کنید» شما باید از همان ابتدا به اندازه نیاز خود برای فراگیری زبان خارجه اقدام کنید و به خودتان بگویید من هر آن چیزی را که یاد می‌گیرم در طول روز به آنها نیاز دارم. نوشتن ایمیل، صحبت کردن با خودتان، گوش دادن به صوت، گوش دادن به رادیو، توجه به محیط اطرف و غرق شدن در فرهنگ جدید، برای یادگیری یک زبان جدید بسیار ضروری است.  به یاد داشته باشید، بهترین نوع آموزش زبان مکالمه با یک شخص دیگر است این روش بهترین راه برای یادگیری یک زبان جدید است. توانایی مکالمه ساده، بزرگ‌ترین پاداش برای شخصی است که می‌خواهد زبان جدیدی را یاد بگیرد. رسیدن به نقاط عطف در همان اوایل، باعث می‌شود که انگیزه بیشتری داشته باشید و تمرین را ادامه دهید. نگران مکالمه ضعیف خود پیش مردم نباشید. اکثر مردم با یادگیری یک موضوع جدید ابراز خوشحالی می‌کنند.

 منبع: babbel


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 12 شهریور 1396    | توسط: mehdi shoosh    |    | نظرات()