دردی که برای مدت زمانی نزدیک به سه ماه و یا بیشتر در بدن باقی بماند، عنوان درد مزمن را به خود می گیرد.مانند: کمر درد, سر درد, زانو درد, گردن درد.

 درمان دردهای مزمن با روش هایی به غیر از مصرف داروهای مسکن

.....

سردردهای ضربان دار، گرفتگی عضله گردن، تنش و درد عضلانی در تمام بدن. احتمالا شما با این دردها و گرفتگی های روزمره ناآشنا نیستید. براساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های امریکا the Centers for Disease Control and Prevention، از هر چهار نفر آمریکایی، یک نفر، دردی را تجربه کرده اند که بیش از یک روز به طول انجامیده است. اما خوشبختانه راه حل های زیادی به جز مصرف ایبوپروفن وجود دارد که درد شانه و کمر مزمن شما را از کار و زندگی نیندازد. حتی سبک زندگی هم در این مورد تاثیر گذار است. اگر دچار این دردهای مزمن شده اید در این مقاله مواردی که برای رفع این دردها و داشتن احساس بهتر به آن نیاز دارید را به شما یادآوری می کنیم.

 

1. زنان بیشتر از مردان مستعد درد هستند

1. زنان بیشتر از مردان مستعد درد هستند

بر اساس مطالعه ای در دانشگاه استنفورد  Stanford University، زنان گزارش احساس ناراحتی جسمی شدید تری در انواع بیماری ها از پیچ خوردگی مچ پا تا دیابت دادند. کارشناسان علت اصلی این مساله را نمی داند ولی تحقیقات نشان می دهد که ترکیبی از مسائل هورمونی، ژنتیکی، پاسخ ایمنی و عوامل روانی در آن درگیر هستند.به عنوان مثال تحقیقی از دانشگاهی در میشیگان نشان داده است که نوسانات سطح استروژن در دوران قاعدگی یک زن در این مساله نقش مهمی ایفا می کند. وقتی هورمون استروژن باعث کاهش هورمون کاهش دهنده درد، یعنی اندورفین endorphins می شود و باعث می شود که بدن تحمل کمتری در مقابل درد داشته باشد.

نظریه دیگر به موارد فرهنگی اشاره دارد:

ما می دانیم که مردان، اغلب با کلیشه های عملکرد سخت و مردانه شناخته می شوند، به گفته دکتر روگر فیلینگیم Roger Fillingim، رئیس بخش تحقیقات درد در دانشگاه فلوریدا،به همین دلیل مردان نسبت به دردی که احساس می کنند شکایت کمتری ابراز می نمایند. در همین راستا زنان ممکن است تشویق به گزارش درد ایجاد شده شوند.

 

2. استراحت همیشه هم بهترین گزینه برای درمان درد نیست

2. استراحت همیشه هم بهترین گزینه برای درمان درد نیست

کمرتان گرفته؟درد شانه دارید؟ غریزه شما ممکن است شما را به سمت حداقل حرکت سوق دهد. ولی در حال حاضر پزشکان خلاف این نظر را برای دردهای عضلانی و درد مفاصل توصیه می کنند. به گفته دکتر جنیفر سلیمان Jennifer Solomon، متخصص توانبخشی در بیمارستان جراحی ویژه در نیویورک، ما اغلب به بیماریان توصیه می کنیم که به فعالیت معمول خود برگردند – از جمله ورزش، آن هم در اولین فرصت ممکن.

تحقیقات از این توصیه حمایت می کنند:

یک بررسی نشان داده است افرادی که دچار کمر درد شده اند و انجام فعالیت به آن ها توصیه شده نسبت به افرادی که استراحت برایشان تجویز شده، درد کمتری داشته و عملکرد بهتری داشته اند.

همچنین می تواند از پزشکتان برای انجام برنامه های تمرینی قدرتی یا دوره های فیزیوتراپی برای بخشی که دچار درد شده مشورت بخواهید. یک مطالعه در سال 2015نشان داده است که هر چه افراد درمان فیزیکی برای کمتر شدن دردشان را زودتر شروع کنند،کمتر احتمال دارد که به جراحی، تزریق نخاعی و مصرف دارو در آینده نیاز پیدا کنند.

 

3. دلیل بدتر شدن میگرن شما, یائسگی است

انگار دچار شدن به نوسانات اخلاقی و گرگرفتگی کافی نیست، به نظر می رسد که یائسگی باعث بدتر شدن میگرن هم می شود. زمانی که محققان 3664 زن را با سردردهای وحشتناک زیر نظر گرفتند، دریافتند که احتمال ابتلا به سردردهای مکرر در طول دوران یائسگی، 62 درصد افزایش پیدا می کند. به گفته نویسنده مطالعه ،دکتر وینسنت مارتین Vincent Martin، مدیر بخش سردرد و مرکز درد صورت موسسه علوم اعصاب در دانشگاه سینسیناتی گاردنر، هنگامی که سطح استروژن در زنان پایین می آید مرحله بعد از آنافزایش ریسک ابتلا به سردرد است.

خبر خوب:

درمان های هورمونی مانند: قرص پیشگیری از بارداری یا پچ های استروژن ممکن است در این زمینه کارساز باشند.

 

4. برخی مسکن های طبیعی کارساز هستند

a)طب سوزنی Acupuncture: 

تحقیقات نشان می دهد که این روش که یکی از اجزاء اصلی طب سنتی چین به حساب می آید، می تواند به کاهش دفعات سردردهای ضربان دار و از بین بردن درد مزمن در کمر، گردنو زانو کمک کند.

b)کایروپراکتیک Chiropractic:

کایروپراکتیک عبارت است از علم شناخت مفاصل، به ویژه ستون فقرات و هنر تنظیم و تطبیقآنها به منظور پیشگیری و درمان، که استفاده از آن در علم پزشکی به 2000 سال پیش برمی گردد. بقراط، پدر علم پزشکی، با انسجام دادن مانورهایی روی ستون فقرات و مفاصل، به درمان خیلی از بیماری ها پرداخته و پس از او، ابوعلی سینا، پزشک بزرگ ایرانی نیز از این روش ها استفاده کرده است. در سال 1895 میلادی، شخصی به نام دیوید دانیل پالمر از اهالی ایالت آیوای آمریکا با استفاده از تنظیم و تطبیق ستون فقرات چند بیمار، نتایج بسیار مطلوبی به دست آورد. در واقع، می توان گفت کایروپراکتیک نوین از آن موقع سر چشمه گرفته است و امروز در بیشتر کشورهای جهان به عنوان یکی از مهمترین روش ها برای حفظ و سلامتی شناخته می شود.

درمان کایروپراکتیک شامل دستکاری ستون فقرات هم ممکن است تا 18 ماه برای تسکین دردهای کمر به همراه مراقبت های متعارف تاثیر گذار باشد. در مطالعه ای که توسط مرکز ملی پزشکی مکمل و جایگزین National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH ) انجام شد و بررسی روی تحقیقات انجام شده مشخص شد که این تکنیک می تواند برای درد گردن و میگرن هم موثر باشد.


 

c)یوگا Yoga:

تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 تیر 1396    | توسط: mehdi shoosh    |    | نظرات()