رئیس سازمان نظام پزشکی کشور گفت: رسانه‌ها در زمینه کاهش شیوع سرطان در جامعه می‌توانند کمک‌های موثری کنند مانند آگاهی دادن به مردم در خصوص مصرف نکردن زیاد نمک و چربی و همچنین بعضی از غذاها که با احتراق زیاد تهیه یا سوخته اند مانند ته دیگ خورده نشود.

..... علیرضا زالی رییس سازمان نظام پزشکی ایران با اشاره به اینکه کشف واکسن سرطان توجیه علمی ندارد و مردم آخرین اطلاعات علمی را از مراکز مرتبط علمی و پزشکی دریافت کنند، اظهار داشت: رسانه‌ها کمک کنند که گاهی انتشار اخبار نادرست مردم را دچار یاس یا امیدهای واهی نکند.

درخصوص درمان سرطان در دنیا هر روز محققان پیشرفت‌های خوبی را به دست می‌آورند و باید گفت که 60 تا 70 درصد از سرطان‌ها قابل پیشگیری است.

 سرطان‌ها امروز در جامعه بشری به عنوان سومین عامل مرگ و میر مطرح هستند که می‌توان با شناسایی برخی فاکتورهای سرطان به موقع آن را درمان کرد.

 سرطان‌ها در افراد مسن شیوع بیشتری دارند،  در برخی از انواع سرطان عامل توارث دیده نمی‌شود.

 یکی از عوامل ابتلا به سرطان امروزه شامل تغذیه نادرست است به خصوص در کشور ما مصرف بی رویه فست فودها و همچنین چاقی مفرط به ویژه در بانوان عامل ایجاد سرطان سینه محسوب می‌شود.

کم تحرکی، وجود برخی ویروس‌ها در خاک و آب از عوامل خطر ابتلا به سرطان هستند.

 تشخیص به موقع سرطان می تواند در درمان بسیار موثر باشد، اما متاسفانه اکثر بیماران موقعی مراجعه می کنند که سرطان پیشرفت کرده است.

 در برخی از سرطان‌ها غربالگری انجام می‌شود، با این حال در تمام انواع سرطان غربالگری وجود ندارد در برخی سرطان‌ها مانند سرطان سینه با انجام غربالگری می‌توان از شیوع زیاد آن جلوگیری کرد.

 در ایران برخی از سرطان ها بیشتر دیده می شود به عنوان مثال در سرطان پوست کسانی که در معرض آفتاب هستند و زیر نور آفتاب مشغول به کار هستند موارد جلوگیری از نور آفات را رعایت نمی‌کنند.

 رسانه‌ها در زمینه کاهش شیوع سرطان در جامعه می‌توانند کمک های موثری کنند مانند آگاهی دادن به مردم در خصوص مصرف نکردن زیاد نمک و چربی و همچنین نخوردن بعضی از غذاها که با احتراق زیاد تهیه شده یا سوخته اند مانند ته دیگ.

رییس سازمان نظام پزشکی این نکته را نیز تاکید کرد که رسانه‌ها در خصوص تشخیص به موقع سرطان می‌توانند نقش کمک کننده داشته باشند.

 امروز دردنیا عمر بیماران سرطانی با استفاده از روش‌های جدید افزایش یافته است .

 تست‌های غربالگری در تشخیص به موقع سرطان دهانه رحم و پستان در بانوان، سرطان پروستات در آقایان، سرطان گوارش و روده بزرگ نقش بسزایی دارند.
 در کشور به ازای هر 8 زن یک نفر به سرطان سینه مبتلا می‌شود و از طرفی این نوع سرطان در کشورما نسبت به استاندارد جهانی دیرتر تشخیص داده می‌شود.

 در برخی سفره‌های ایرانی بیش از 9 گرم نمک مصرف شده که از عوامل بروز سرطان محسوب می‌شود.

 بر طبق آخرین آمار 8.39 درصد مردان و زنان در طول زندگی به سرطان مبتلا می‌شوند. 70 درصد سرطان‌ها نیز در آسیا، آفریقا و آمریکای شمالی را گرفتار کرده و 60 درصد سرطان‌ها، کشورهای در حال توسعه را هدف گرفته است.
خبرگزاری تسنیم

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 3 آذر 1395    | توسط: mehdi shoosh    | طبقه بندی: پزشکی،     | نظرات()